Futbolun Tarihi

Günümüzde Futbol pek çok kişinin büyük bir tutkuyla takip ettiği, Lig maçları ile günlük sıkıntılarını unuttuğu ve aidiyet duygusunu giderdiği, takımına olan bağlılığını konuşarak sosyalleştiği bir spor dalıdır. Futbol’ un tarihi Milattan Önce 600′ lere kadar dayandığı bilinir. O günden bugüne çeşitli turnuvalar düzenlenmiş ve kişiler biraradalıklarını bu turnuvalarla coşkulandırmışlardır. Futbol 11 oyuncuya sahip olan iki takım arasındadır. Oyun, gerçek veya yapay çimler kullanılmış dikdörtgen sahalarda oynanır. Eller ve kollar kullanılmadan topu karşı takımın kalesine atmak oyunda esas kuraldır. 45′ er dakikalık iki devreden oluşan maç, fazla gol atan takımın galibiyeti ile sonuçlanır. Bu 90 dakika içerisinde öyle çok izlenim vardır ki adeta bir ömür gibi izlenir ve maç bitiminin ardından konuşulmaya devam edilir.

Futbol Detayları

Futbola ait kurallar ilk defa 1863 yılında Futbol Birliği’ nce sistemleştirilmiş ve Uluslararası alanda bir teşkilat oluşturulmuş ismine de Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği denmiştir. Modern Futbola ait olan detaylar ilk defa İngiltere’ deki özel okullarda oynanmış, 18. Yüzyıl sonlarında takımların mücadele ettiği görülmüştür.

Futbolun Temel Kuralları

IFAB ismiyle kısaltılmış olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu futbol için 17 temel kural belirlemiştir. Bu kuralların bazıları kadın liglerinde ya da genç ve engelli liglerinde değişiklik gösterebilir. Kurallar oynanan kişi sayısı, maçın süresi, verilen cezaların sonrasında serbest atışlar gibi bilinen kurallarla çerçevelenmiştir. Oyuncuların hangi pozisyonda oynayacağını takımın teknik direktörü belirler.

Yarışmalar

Her ülkede Ulusal yarışmalar oynandığı gibi Uluslararası Futbol Ligleri de bulunmaktadır. Ülkemizde sponsor firmanın ismini başına alan ligler, Süper Lig, 1.Lig, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ dir. Uluslararası platformda UEFA Avrupa Ligi ve FIFA Dünya Kupası’ da Uluslararası Liglerdendir.

Web sitemizde bu liglere ait olan günün maçlarını takip edebilirsiniz. Canlı sekmesinden oynanmakta olan oyunu canlı olarak izleyebilir, puan durumlarını cetvelimizden sorgulayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir