Futbol Sevgisi

Milattan önce oynanmaya başlayan maçlar sosyalleşmek isteyen kişileri bir araya getiren, günün koşturmasından bıkıp her hafta yeni bir telaşla koşturan oyuncuların telaşını izlemek, lig maçlarını takip etmek pek çok kişi için vazgeçilmez bir tutkudur. Bu telaşla yeni kahramanlar, yeni yıldızlar ve takımlarına olan aidiyet duygularıyla zamanın nasıl geçtiğini anlamaz büyük bir coşkuyla hayata sarılmaya devam ederler. Maçlar bu nedenle süreğen bir ekonomik yapıyı da peşinden getirir. İki maç tutkununun bir araya geldiğinde birbirlerine söyleyecekleri pek çok konu bulunur ve bazen konuşmakla bitmez.

Lig Sponsorları

Türk Futbol federasyonu (TFF) Ligleri Süper Lig, PTT 1 Lig, Türkiye Kupası, şampiyonlar Kupası ve UEFA Kupası olarak sınıflandırır. Lig sponsorluk anlaşmalarına göre o lig ilk başına sponsor firmanın ismini alır. Süper Lig için Spor Toto Süper Lig, Türkiye Kupası için Ziraat Türkiye Kupası, 1. Lig için Ptt 1.Lig gibi.

Süper Lig

Türkiye’ deki en üst seviyedeki futbol ligine verilen isimdir. Son üçe kalan takım bu ligden küme düşer ve 1.Ligde oynayan en üst sıradaki üç takım ise Süper Lig’ e yükselir. İstanbul, Ankara ve İstanbul’ daki üç büyük şehirdeki bölgesel liglerden toplam 16 takım lige katılır. Ülkemizdeki ilk ulusal futbol ligi 1924 senesinde düzenlenmiştir.

1.Lig

Ülkemizde oynanan maçlardaki ikinci seviyedeki futbol ligidir. Sezon içinde 18 futbol takımı oynar, sonuncu sıradaki üç takım 2.Lige düşerken en üst sıradaki üç takım Süper Lig’ e yükselir.

Türkiye Kupası

Avrupa Ligleri ile eşzamanlı olarak oynanır. Kendi arasında liglere ayrılır. Türkiye şampiyonluğunu alan takım kupasını alır ve bir sonraki sezonda formasında Türk bayrağı görülür.

Uefa Şampiyonlar Ligi

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından her yıl düzenlenmektedir.

Günlük Maçlar

Tüm lig maçlarını sitemizden takip edebileceğiniz gibi her gün güncellenen günün maçları listesine ulaşabilirsiniz. Maçları canlı izleme olanağı bulacağınız sitemizde Liglerdeki puan durumlarını cetvelden sorgulayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir